Organizator

Esports Association https://polskiesport.pl/ mre@szkolnaliga.pl

Head Administrator

Mariusz Klimowicz marikkkk#9896 https://tiny.cc/mrediscord

Dla Nauczycieli

Materiały dla nauczycieli cz.1

Metoda Kapeluszy de Bono

Cześć!
Przygotowania do turnieju idą pełną parą. Mamy już sporą liczbę drużyn z całej Polski, które wystartują w eliminacjach. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami czymś specjalnie dla nauczycieli. To pierwszy z kilkunastu scenariusz zajęć, który przygotowaliśmy dla Was z ramach MRE.
Scenariusz opiera się na metodzie analizy problemu, nazywanej Metodą Kapeluszy de Bono. Proponujemy Wam wykorzystać ją, aby porozmawiać z młodzieżą czy warto wybrać karierę zawodnika esportowego.
Scenariusz wraz z materiałami znajduje się pod tym linkiem:
Materiały są do Waszej całkowitej dyspozycji, więc wykorzystujcie je i modyfikujcie według własnego uznania.
Co to za metoda?

Edward de Bono był psychologiem z Malty, który opracował ciekawą metodę analizy problemu na kilku płaszczyznach. Określił 5 sposobów patrzenia na daną kwestię – pod względem emocji, faktów, pozytywów, negatywów i możliwości. Każdemu z nich przyporządkował kolor „myślowego kapelusza”. W ten sposób pojawiły się w tej metodzie czerwony, biały, zielony, czarny i żółty kapelusz. Potrzebny był jeszcze jeden, zarządzający kapelusz, który otrzymał kolor niebieski.

De Bono argumentował, że trudności w podejmowaniu decyzji mogą wynikać z bałaganu myślowego. Stworzona przez niego technika pomaga uporządkować tok myślowy i analizować sprawę po jednym aspekcie naraz. Jest użyteczna w procesie komunikacji, prezentacji własnego punktu widzenia oraz pracy zespołowej. Ponad to pomaga w rozwiązywaniu problemów i utrzymywania kultury dyskusji.

Spróbuj ją wykorzystać na swoich zajęciach, a może okaże się przydatna także dla Ciebie!